13.8 C
Skopje
понеделник, мај 29, 2023

ГЛЕДАЈ ВИСТЕЛ ВО ЖИВО

Светски ден на слобода на медиумите

Денешниот ден, под мотото „Обликување на иднината на правата: Слободата на изразување како двигател...

Владата предлага измени на Закон за употреба на македонскиот јазик

На денешната седница е разгледан и утврден текстот на...

Телефонски разговор Османи – Кулеба

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска телефонски разговарал...

233 непрописно паркирани возила во Центар

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во...

Најново

Неуспешен втор обид Судскиот совет да си најде претседател

Пропадна и вториот обид да се избере претседател на...

Давидовски шеста сезона дел од ТЦР шампионатот

Виктор Давидовски ја вози шестата сезона во европското ТЦР...

Посебен режим на сообраќај во понеделник во Скопје

МВР ја информира јавноста дека  утре (01.05.2023) во периодот од 10.00 часот до 12.30 часот е најавен протест организиран од страна на Конфедерација на слободни синдикати на Македонија со траса на движење од пред канцелариите на КСС на ул.„50-та Дивизија“, по ул.„Јордан Мијалков“, бул.„Климент Охридски“ се до Владата на Република Северна Македонија на бул.„Илинден“.

Италијански рецепт за тирамису – кремасто слатко кое не се пече

Тирамису е италијански десерт кој потекнува од Тревизо, град во близина на Венеција. Oвој вид на тирамисува се подготвува едноставно. Овој вкусен и оригинален италијански рецепт за тирамису, деликатес направен од пандишпан и крем од маскарпоне и јајца се подготвува лесно и едноставно.

Лесно, брзо и едноставно – вкусен микс од спанаќ и кашкавал

Одлично јадење од спанаќ, го сакаат дури и оние кои избегнуваат да јадат зеленчук!

Со коцка мраз до совршено испечени плескавици

Ако сакате да направите совршени плескавици и притоа месото да не ви се исуши послшајте го советот на Греам Елиот

Доктори од Полска отстраниле циста од јајник тешка 100 килограми

Доктори од Полска на пациент му отстраниле циста на...

Приведен 57-годишен скопјанец, превезувал четворица Сиријци

Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи „Југ“...

ТВ ПРОГРАМА

Радев од утре почнува консултации со претставници на парламентарните групи во 49. Народно собрание

Бугарскиот претседател Румен Радев утре ги почнува консултациите со претставници на пратеничките групи застапени во новото 49. Народно собрание, соопшти прес-службата на шефот на...

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ со безбедносни сертификати бараат од Ковачевски да им го достави Договорот за изградба на коридорите 8 и 10д

Деветмина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои поседуваат безбедносни сертификати денеска упатија писмено барање до премиерот Димитар Ковачевски до нив да го достави Договорот за изградба...

Меџити: Интензивно работиме на долготрајно, ефективно и квалитетно решение за проблемот со „Трикафта“

Уште првиот ден се зафатив со решавање на проблемот со обезбедувањето на лек за цистична фиброза. Го обезбедивме лекот со премиерот и Владата. Сега...

Убедлив пораз на Пелистер во четвртфиналето на АБА 2 лигата

Македонскиот кошаркарски вицепрвак, Пелистер, вечерва претрпе убедлив пораз од Хелиос во четвртфиналето од АБА 2 регионалната лига. На завршниот турнир во Домжале, словенечкиот претставник доминираше...

Ал-Наср му понуди 100 милиони евра на Мурињо за две сезони

Португалскиот фудбалски стручњак и тренер на Рома, Жозе Мурињо е побаран да го води Ал-Наср. Според „Ас“, на Мурињо му бил понуден договор од...

Непристапноста на спортските објекти останува предизвик за лицата со инвалидност

Непристапноста во спортските објекти и дефицитот на тренерскиот кадар кој сака да работи со лица со инвалидност беа истакнати како дел од предизвиците со...

Баерн беше подготвен да потроши 250 милиони евра за Халанд, но ја загуби трката со Сити

Раководството на Баерн Минхен летото 2022 се подготвуваше да ангажира Ерлниг Халанд и беше подготвено да вложи четвртина милијарда евра во играчот, но ја...

Макрон: Да се ​​биде сојузник на САД не значи да се биде нивни вазал

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека да се биде сојузник на САД не значи да се биде нивен вазал, потврдувајќи ги претходните свои...

Во Вашингтон средба на премиерот на Украина и американскиот секретар за одбрана

Украинскиот премиер Денис Шмихал денеска се сретна со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во седиштето на Пентагон, каде разговараа за поддршката на Вашингтон...

Популарни теми:

Нема мислења за прикажување

МЕТЕО

ДАЛИ ЗНАЕТЕ

АВАНТУРИЗАМ

КУЛТУРЕН ИНФОРМАТОР

ГУГУТКА ГУГА

АСТРОНОМСКИ КАЛЕНДАР

АСТРОНОМСКИ КАЛЕНДАР