домаUncategorizedЃоковиќ се расправаше со судијата: „Немам време ни да стигнам до крпата“

Ѓоковиќ се расправаше со судијата: „Немам време ни да стигнам до крпата“

За време на третиот сет од финалето на Вимблдон помеѓу Новак Ѓоковиќ и Карлос Алкараз, српскиот тенисер влезе во расправија со судијата Марфи Фергусон.

Имено, на српскиот ас му пречеше тоа што Марфи прерано го активира тајмингот на сервис и што поради тоа немал време да посегне по крпата и да ја избрише потта.

„Немам време ни да стигнам до крпата“, рече Ѓоковиќ.

Судијата објасни дека тоа е пракса на секој меч, па Ѓоковиќ не го доби посакуваниот исход.

Покрај расправијата со главниот судија, Ѓоковиќ одново гестикулираше кон публиката на централниот терен на „Олд Ингланд Клаб“, која очекувано е на страната на шпанскиот ас.

Беше 16 јуни

00:04:04

Ден 16 јуни 2024

00:01:17

Беше 15 јуни

00:08:54

Ден 15 јуни 2024

00:01:17