домаUncategorized58 лица загинаа во пожар на зграда во Јоханесбург

58 лица загинаа во пожар на зграда во Јоханесбург

Во огромен пожар на висококатница загинаа 58 лица и едно бебе

Пожарот се случил во центарот на Јоханесбург и се предвидува дека има стотици повредени, пренесуваат од владата на ЈАР.

Зградата е евакуирана и во тек е акција за пребарување и спасување. 

Портпаролот на службите за итни случаи Роберт Мулауџи изјави дека операцијата за пребарување и спасување на затрупаните во урнатините е во тек и дека бројот на жртвите најверојатно ќе се зголеми.